środa, 20 kwietnia 2016

Techniki przetwarzania tworzyw sztucznych

Istnieje wiele metod, które stosuje się do konwersji materiałów z tworzyw sztucznych do kształtów i części, takich jak peletki i granulki.

* Wtryskiwanie - to proces ogrzewania i homogenizacji granulek z tworzywa sztucznego w cylindrze, dopóki nie jest wystarczająco płynna, aby umożliwić ciśnienie wtrysku do formy. W formie materiał ten ma kształt wgłębienia/dziury. Korzyści wynikające z zastosowania tej techniki to szybkość produkcji oraz minimalne wymagania dotyczące operacji formowania postu. Proces ten jest bardzo skuteczny w dużej prędkości formowania takich materiałów jak: nylony, poliestry i poliuretany.


* Formowanie rotacyjne - gdzie drobno zmielone proszki ogrzewa się w obracającej się formie, aż uzyskają one temperaturę topnienia lub dojdzie do fuzji. Stopione materiały pokrywają  wewnętrzną powierzchnię formy. Po schłodzeniu, wydrążony, gotowy kształt może być wyciągnięty.

* Formowanie z rozdmuchiwaniem - to sposób formowania pustych rur z tworzyw sztucznych. Proces rozpoczyna się topieniem tworzywa sztucznego i formowaniem go do kształtki. Kształtką jest rura z tworzywa sztucznego z otworem na jednym końcu tak, że sprężone powietrze może przejść. Ciśnienie powietrza wypycha plastik odpowiednio do wzorca formy. Gdy tworzywo zostało już sztucznie schłodzone i jest wystarczająco twarde, forma może zostać otwarta, a dana część wyjęta.

* Kształtowanie na gorąco - arkusze z tworzywa sztucznego są formowane w części przez ciepło i ciśnienie. Arkusze z tworzywa sztucznego są podgrzewane w dużym piecu do odpowiedniej temperatury, które mogą rozciągnięte do lub na formę i chłodzone do gotowego kształtu. Sposób ten jest bardzo opłacalny i jest często stosowany dla próbek i części prototypowych.

* Wyciskanie jest wykorzystywane do wytwarzania produktów, takich jak rury, blachy i druty. Inne materiały powszechnie wytłaczane obejmują materiały ceramiczne, beton, metale i produkty spożywcze. W tym procesie tworzywa sztuczne są włączone do płynu, homogenizowane i formowane w sposób ciągły.

* Formowanie tłoczne - obejmuje formowanie materiału podgrzanego do otwartej wnęki podgrzewanej formy. Następnie wykorzystuje się ciśnienie do kompresji, podgrzania i zmiany tworzywa sztucznego w postać jaką ma kształt wnęki. Ten proces formowania jest stosowany głównie do tworzyw termoutwardzalnych, czyli materiałów polimerowych, które nieodwracalnie twardnieją.

Wymienione powyżej metody są obecnie najczęściej wykorzystywane w przemyśle tworzyw sztucznych. Oprócz opisanych sposobów występują także inne, jak: hermetyzacja, odlewanie, kalendrowanie, czy procesy piankowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz